"Posledná reforma ZZS bola pred 20 rokmi. Ak chceme najbližších desať rokov udržať tento systém, potrebujeme a voláme po zmenách," pripomenul riaditeľ ZZS Bratislava Slavomír Gruška. Rezortom zdravotníctva pripravovaná reforma počíta so zmenou siete ZZS, zavedením nových typov ambulancií či so zriadením novej linky pomoci. Tá by mala odľahčiť existujúcu tiesňovú linku 155, keďže podľa odborníkov z roka na rok rastie počet výjazdov k menej naliehavým prípadom.
"Aj keď účinnosť zákonov bude od 1. januára 2025, reálna implementácia do praxe bude až s novou sieťou ZZS. Počítame, že v plnom nasadení by mala byť až v roku 2026, keď budeme mať nové typy ambulancií, nové nástroje operačného riadenia, nový typ zdravotného pracovníka v systéme," priblížil projektový manažér zmien ZZS na MZ SR Gaston Ivanov.
S chystanou reformou však prichádzajú i obavy a s nimi spojené mylné či zavádzajúce tvrdenia. Rezort pod vedením ministra zdravotníctva Kamila Šaška, uviedlo veci na pravú mieru.
1. mýtus: Kvôli reforme záchraniek hrozí pacientom, že k nim nebude včas vyslaná sanitka.
Podľa rezortu ide o mýtus. "Nová sieť ZZS s novými typmi posádok a vylepšené operačné riadenie na linke tiesňového volania zabezpečia, že sanitka bude vyslaná včas. V praxi to bude znamenať, že pri nedostupnosti lekára bude môcť operačné stredisko v určitých regiónoch vyslať k pacientovi záchranára s rozšírenými kompetenciami. A naopak, ak pacient nebude potrebovať sprievod záchranára pri transporte z nemocnice do nemocnice alebo domov, bude ho sprevádzať asistent prepravy, tým pádom môžeme kvalifikovaných záchranárov využiť tam, kde sú naozaj potrební," vysvetľuje rezort.