Ak ste ešte neboli na huby, teraz je ten správny čas. Dlhšie už otáľať netreba. Mohli by ste prísť o zážitok. To, či hubárska sezóna ešte potrvá zavisí na počasí. "To sa nikdy nedá spoľahlivo predvídať. V nedávnej minulosti sa stalo, že prvý sneh napadal ešte koncom októbra a bolo po hubách. Rast húb dokážu zastaviť aj prízemné mrazy a tie môžu prísť neočakávane. Rovnako tak sa môže v decembri výrazne otepliť a huby sa môžu vyskytovať až do Vianoc. Huby nepoznajú kalendár, riadia sa vývojom počasia," povedal Ján Červenka.
Mykológ má odpoveď aj na to, ako najlepšie huby spracovať. "Na sušenie sú najvhodnejšie hríbovité huby – hríby, kozáky a suchohríby. Masliaky zostávajú dlhý čas vodnaté, takže na sušenie nie sú príliš vhodné. Z lupeňovitých húb sa na sušenie hodí napríklad plávka zelenkastá. Najlepšie je huby nakrájať asi na päť milimetrov hrubé plátky a uložiť ich na sitá nad tepelný zdroj, ideálne však do kvalitnej sušičky. Huby by sa nemali sušiť na papieri či na plechu, kde dochádza k nerovnomernému vysúšaniu po oboch stranách plátkov, tie sa lepia na povrch a pri zdĺhavom sušení ich často znehodnotia larvy hmyzu. Skladované by mali byť v uzatvárateľných pohároch, aby sa k nim nedostali škodlivé chrobáky či mole. Tomu sa nedá predísť, ak sušenie prebieha dlhší čas v miestnosti, kde sa už škodcovia nachádzajú," vysvetlil Červenka.
Ak sa rozhodnete huby mraziť, mykológ odporúča neskladovať ich dlhšie ako pol roka. Naopak sušené huby vydržia aj niekoľko rokov. Ale len ak sú vysušené a skladované správne. Spoznáte to podľa toho, že sú lámavé.