Obľúbená Simona First, vlastnými slovami „standupička, večne chudnúca a slobodná vo všetkom“, inšpiruje mnohé ženy svojim príbehom. Či chudne, alebo nie, úprimne hovorí o vzťahu k svojmu telu a jej humor ani v tomto nepozná hranice. Na rozdiel od iných influenceriek sporo odeté fotky na jej Instagrame nenájdete a preto je jej fotka v podprsenke vzácny úlovok!! Simona urobila výnimku kvôli PINK OCTOBER – ružovému októbru, ktorý na celom svete pripomína závažnosť rakoviny prsníka. Jeho symbolom sú nielen rôzne svetoznáme budovy, vysvietené na ružovo, ale aj ružová stužka, ktorá je vyjadrením podpory a solidarity. Simonina ružová športová podprsenka Panache (na Slovensku dostupná iba v predajniach Attractiv) tiež podporuje ženy, ktoré s týmto ochorením zápasia, na Slovensku je to okolo 30 000 žien. Pritom ju vieme diagnostikovať pomerne včas a máme účinné liečebné možnosti, ktoré sa neustále zdokonaľujú.
Nájdite si na seba čas
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE upozorňuje: v rámci Európy sme stále na popredných priečkach v úmrtnosti na rakovinu prsníka. Neverte mýtu, že sa týka len starších žien v dôchodkovom veku. „Jedna z piatich žien s rakovinou prsníka má v čase diagnózy menej ako 50 rokov. Práve v tejto mladšej populácii je nárast novo diagnostikovaných ochorení výrazný v posledných desiatich rokoch," hovorí onkologička MUDr. Bibiána Vertáková Krakovská, PhD. Najúčinnejšou prevenciou zostáva nájsť nádor včas. No Slovenky a Slováci sú známi tým, že zanedbávajú preventívne prehliadky. Chodí na ne necelých 30 % ľudí, čo je mimoriadne nízke číslo. Do 40-tky sa prsníky vyšetrujú v rámci gynekologickej prehliadky ultrazvukom, po 40-tke sa prechádza na mamografiu, ktorá dokáže odhaliť aj miniatúrne nádory. „Netreba sa dať odradiť ani prípadnou dlhšou čakacou lehotou, hlavné je pravidelne ju absolvovať. Pre ženy nad 50 rokov je dôležité zúčastňovať sa pravidelného skríningu, dostávajú poštou pozvánku od svojej poisťovne na bezplatnú mamografiu. Je dvojito kontrolovaná až dvomi odborníkmi - čo je veľký výdobytok pre bezpečnosť žien,“ vraví Jana Pifflová Španková, prezidentka NIE RAKOVINE. Pacientska organizácia má na Slovensku 5 unikátnych pacientskych poradní, kde vyliečené pacientky pomáhajú ženám, ktoré práve bojujú s rakovinou prsníka. Ak si kúpite počas ružového októbra akúkoľvek podprsenku Intimissimi, 1 euro z nej poputuje práve na podporu pacientskych poradní NIE RAKOVINE.
Najdôležitejšie je nečakať
Dobrá gynekologička/gynekológ vám vysvetlí, že mamografia nie je škodlivá, dávka žiarenia je nižšia, ako napríklad pri CT vyšetrení a dôležité je, aby na ňu chodili zdravé ženy. Čím skôr sa prípadný problém podchytí, tým je liečba jednoduchšia, účinnejšia a rýchlejšia. Takisto sa môžete informovať o vyšetrení génu BRCA, ak bolo vo vašej rodine viac prípadov rakoviny prsníka. Testovanie sa robí po konzultácii s klinickým genetikom a má význam pre celú rodinu, keďže súvisí aj s inými druhmi rakoviny. Čo však môže urobiť každá žena, v pohodlí domova a je to život zachraňujúcich pár minút? Pravidelné samo vyšetrenie prsníkov. „Každá žena by sa mala naučiť poznať svoje prsia, aké sú, keď sú zdravé, ako sa správajú počas menštruačného cyklu a vedieť rozpoznať, ak príde k odchýlke z normálu“, pripomína spoluzakladateľka NIE RAKOVINE, herečka Bibiana Ondrejková, ktorá o samo vyšetrení natočila aj video. Najdôležitejšie je nečakať, pri akomkoľvek podozrení kontaktovať svojho lekára, aj v období medzi odporučenými vyšetreniami. „Nie každá hrčka je nebezpečná, ale každá musí byť vyšetrená," vraví MUDr. Vertáková Krakovská.
Hľadáte odpovede a neviete na koho sa obrátiť?
Zoznam dostupných skríningových mamografických pracovísk aj s ďalšími prehľadnými informáciami nájdete na stránke www.onkokontrola.sk
Unikátna odborná online poradňa Ochorenia prsníka na webovej stránke www.nierakovine.sk/online-poradna v spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského v Martine. Profesor MUDr. Erik Kúdela, PhD., MBA, odpovedá na otázky a zrozumiteľne naviguje pacientky v mori veľakrát nejasných a nepravdivých informácií.
Potrebujete bližšie informácie o prevencii? Združenie NIE RAKOVINE dlhodobo obhajuje práva onkologických pacientov a spolupracuje so špičkovými odborníkmi. Komplexné info o téme nájdete na www.nierakovine.sk
Bezplatná pacientska infolinka 0800 800 183