Rutte však po stretnutí ministrov obrany NATO v Bruseli dodal, že stanovisko NATO sa môže zmeniť. Pripomenul, že KĽDR a Sovietsky zväz (a nadväzne Rusko) sa stali spojencami hneď po založení Severnej Kórey krátko po druhej svetovej vojne. Od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 sa tieto štáty ešte viac zblížili, pričom Soul a Washington dlho tvrdili, že vodca KĽDR Kim Čong-un posiela Rusku zbrane na ich použitie vo vojne proti Ukrajine.
"Aj keď Severná Kórea fyzicky nie je na bojisku, stále pomáha podporovať ruskú agresívnu vojnu proti Ukrajine všetkými možnými spôsobmi," upozornil Rutte. Doplnil, že NATO je kontakte so svojimi partnermi, najmä s Južnou Kóreou, ktorá sa tento týždeň zúčastňuje na rozhovoroch v rámci takzvanej indo-pacifickej štvorky - spolu s Austráliou, Japonskom a Novým Zélandom.
Rutte reagoval na tvrdenie juhokórejskej tajnej služby, ktorá v piatok uviedla, že Severná Kórea sa rozhodla vyslať početné jednotky na podporu ruskej armády na Ukrajine. Na ruskom Ďalekom východe je údajne už 1500 príslušníkov špeciálnych oddielov z KĽDR, ktorí tam absolvujú výcvik. Juhokórejská tajná služba k tomu zverejnila aj podrobné družicové snímky. Uviedla, že podľa odhadov by KĽDR mohla celkovo vyslať na podporu ruskej vojny okolo 12.000 vojakov.