Ukazovatele sa v tomto smere sústavne zhoršujú od roku 2020. Ako s neutešenou situáciou plánuje zatočiť štát? A v čom treba podľa odborníkov hľadať príčinu? Chudobe alebo sociálnemu vylúčeniu čelilo v roku 2023 na Slovensku 17,6 % obyvateľov, čo predstavuje 943 000 ľudí.
Medziročne počet osôb ohrozených týmto rizikom stúpol o 55 000. Celkový stav sa zhoršuje od roku 2020, čo súvisí s pandémiou covidu, s nárastom inflácie a cien. Údaje Štatistického úradu SR vyplývajú z výsledkov každoročného zisťovania o príjmoch a životných podmienkach domácností (EU SILC).
Žijú v strachu
Najohrozenejšou skupinou boli osoby trpiace príjmovou chudobou. Sú zasiahnuté závažnou materiálnou a sociálnou depriváciou, prípadne žijú v domácnosti s veľmi nízkou intenzitou práce. Takýchto ľudí je na Slovensku približne 117-tisíc (2,2 %). V najväčšom riziku sú rodiny s deťmi a neúplné domácnosti, pričom najčastejším problémom je nízky príjem.
Pokiaľ ide o regionálne rozloženie, podiel ohrozených osôb najvýraznejšie stúpol v Nitrianskom kraji. Pozitívom je, že v roku 2023 sa v dvoch z ôsmich krajov (Bratislavský a Trnavský) situácia zlepšila. Naopak, chudoba až v troch krajoch (Banskobystrický, Košický a Prešovský) zasiahla viac ako 20 % obyvateľov.
Ako reaguje ministerstvo? Čítajte ďalej>>>