Ukazovatele sa v tomto smere sústavne zhoršujú od roku 2020. Čo si o súčasnej situácii myslí analytik Martin Halás?
Prečo sa ukazovatele chudoby na Slovensku od roku 2020 zhoršujú a čo s tým robiť?
Za týchto posledného 3,5 roka sme sa prepadli vo všetkých rebríčkoch. Tento trend je dôsledkom najmä nezmyselných opatrení a priam experimentov, ktoré sa vykonávali v ekonomike, vo verejných financiách a v sociálnej oblasti. Riešením podľa mňa však určite nie je adresná pomoc. Nemáme nástroje na to, aby sme efektívne merali, kto je skutočne chudobný a kto nie.
Ako by mal štát pomôcť najviac ohrozeným skupinám?
Mali by sa zvyšovať prídavky na deti, dotovať mimoškolské aktivity pre deti z nízkopríjmových rodín a zabezpečiť deťom skutočnú bezplatnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť. Pre seniorov by bolo potrebné zvyšovať minimálne dôchodky, nájsť adekvátnu náhradu za rodičovské dôchodky, zabezpečiť bezplatnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť či sociálne služby.
Ako riešiť narastajúce regionálne rozdiely?
Mladí ľudia sa často, ak si založia rodinu alebo vezmú hypotéku, dostanú do ohrozenia chudobou. A ak žijete v krajoch ako Prešovský, Košický alebo Banskobystrický, kde sú mzdy spravidla o 20 % nižšie, je táto hrozba ešte väčšia. Tam by opatrenia mali zahŕňať zlepšenie prístupu k vzdelaniu a rekvalifikácii. Mala by sa zvýšiť podpora miestnych podnikateľov - dotácie, daňové úľavy, mikropôžičky a granty. Ďalším krokom sú investície do lepšieho prepojenia medzi odľahlými oblasťami a mestami.