Čo je potrebné urobiť s voľnokorenným ovocným stromom po jeho zakúpení?
Ten postup je v princípe jednoduchý. Strom bol zasadený v pôde a po vyoraní zažíva stres. Z jeho komfortu, kde mal dostatok vody a živín, sme ho vytrhli a premiestnili. Je veľmi dôležité, aby strom pred výsadbou nabral dostatok vody. Veľa ľudí robí tú chybu, že stromček ihneď zasadia. To je prvá základná chyba. Strom je potrebné minimálne na jeden deň namočiť do vody - do suda s vodou alebo do väčšieho vedra.
Strom počas tohto času dokáže do všetkých pletív cez korene ešte nasať dostatok vody, aby následne po vysadení nevyschol. Na samotné vysadenie je potrebné si pripraviť pôdu, oporu, viazaciu pásku (buď degradovateľné pásky, alebo jutový špagát), vedro s vodou, substrát alebo kompost. Na dobrý štart je vhodné pridať priamo ku koreňom aj mykorízne huby.
Ako často a akým množstvom vody strom zalievať?
Jarná výsadba je náročnejšia, keďže veľmi rýchlo nastupuje teplé počasie. Preto je lepší jesenný termín výsadby. Vhodné je pridať ku koreňom mykorízne huby, pretože zväčšujú povrch koreňov a tým zväčšujú aj plochu, ktorou dokáže strom prijímať vodu a živiny. Pri jesennej výsadbe v podstate netreba zalievať až do jari. Pri jarnej výsadbe je potrebné dodať každý týždeň približne 10 l vody. Toto množstvo je orientačné, treba sa riadiť aktuálnym počasím a podmienkami vrátane typu pôdy. Pôda by mala byť v hĺbke 15 cm stále vlhká, čo veľmi jednoducho zistíte rukou. Platí to však nielen pre práve vysadené stromy, pozornosť treba venovať aj rodiacim stromom, ktoré potrebujú vodu na násadu plodov a dozrievanie úrody, ale aj pre tvorbu nového dreva.
10 rád správnej výsadby! Čítajte ďalej >>>