Štvorročná dcérka známej fitnesky a influencerky Lucie Mokráňovej, ktorá sa preslávila účinkovaním v šou Farma, si pri skákaní na trampolíne vážne zlomila ruku. Aj keď trampolína ponúka skvelú zábavu a pohyb, môže byť nebezpečná, ak sa nedodržujú bezpečnostné opatrenia. Čo radí odborník na traumatológiu či chirurgovia, ktorí sa s úrazmi detí na trampolíne stretávajú pomerne často?
„Nebezpečné sú aj trampolíny, ktoré nie sú dostatočne chránené sieťou. Dieťa môže ľahko vyletieť von a dopadnúť na tvrdý povrch, ako je obrubník alebo dlažba, čo vedie nielen k zlomeninám, ale aj k tržným ranám,“ varuje Lindák. Lekári tiež zdôrazňujú, že nechávať malé deti skákať bez dozoru alebo len pod dohľadom starších súrodencov môže byť veľmi riskantné. Preto je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu a venovať pozornosť všetkým bezpečnostným opatreniam, aby sa predišlo vážnym zraneniam.
Na toto nezabudnite
- Pred kúpou trampolíny si dôkladne overte jej bezpečnosť.
- Trampolínu umiestnite na rovný povrch, v dostatočnej vzdialenosti od nebezpečných konštrukcií.
- Pred skákaním sa uistite, že na trampolíne nie sú žiadne prekážky, ako sú voda, lístie, hračky či iné predmety, ktoré by mohli spôsobiť pošmyknutie alebo stratu rovnováhy.
- Zároveň odstráňte všetky predmety nachádzajúce sa pod trampolínou.
- Skontrolujte, či trampolína nemá zlomené časti, diery alebo trhliny a tiež to, či má funkčnú ochrannú sieť.
- Ak objavíte akékoľvek rozbité, roztrhnuté alebo chybné diely, okamžite ich vymeňte a nedovoľte deťom skákať.
- Odporúča sa skákať naboso alebo v trampolínových ponožkách, aby sa znížila pravdepodobnosť pošmyknutia.
- Zabezpečte, aby mali deti pri skákaní vhodné oblečenie, bez kovových častí a čohokoľvek, čo môže z oblečenia vyčnievať.
Poznáte pravidlá správneho skákania? Čítajte ďalej >>>