„Za vznikom rakoviny prsníka je viacero faktorov. Sú to vyšší vek, genetická predispozícia, vystavenie sa ionizačnému žiareniu, obezita, alkohol či vystavenie sa vplyvu estrogénov hormonálnou substitučnou liečbou,“ varuje lekárka Petronela Lalíková z onkologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen.
O prevenciu slabý záujem
Na Slovensku je súčasťou gynekologických preventívnych prehliadok aj nárok na preventívne sonografické vyšetrenia hradené z verejného poistenia, ktorý majú ženy od 18. roku veku raz za dva roky. Nárok na mamografické vyšetrenie majú ženy po 40. roku života raz za dva roky, v rizikovej skupine žien raz za jeden rok. Záujem o tento skríning je však stále veľmi nízky napriek tomu, že môže zachrániť život.
„Mamografické vyšetrenie dokáže zachytiť nádor s veľkosťou 4 - 5 mm, keď je liečba úspešná u viac ako 95 % pacientiek. Vyšetrenie je rýchle, bezpečné, s minimálnou dávkou radiačnej záťaže,“ dodáva primár Turčan. Predsedníčka OZ Amazonky Dominika Kormanová vie z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že ak sa rakovina podchytí včas, je oveľa vyššia šanca na úspešnú liečbu a návrat do plnohodnotného života.
„Včasná diagnostika môže zachrániť životy a umožniť pacientom prekonať chorobu s menším fyzickým aj psychickým zaťažením. Práve preto sa OZ Amazonky zameriava na vzdelávanie verejnosti a motiváciu žien, aby nezanedbávali starostlivosť o svoje zdravie,“ vysvetľuje Dominika Kormanová a pozornosť smeruje aj k dôležitosti samovyšetrenia. „Samovyšetrenie trvá len pár minút a môže ženám zachrániť život. V prípade nálezu je nutné bezodkladne kontaktovať lekára.
Na aké bezplatné preventívne vyšetrenia máte nárok si prečítajte na ďalšej strane.