Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Chodíte spať neskoro a cez deň driemete? Úsmev vás prejde: AHA, čo vás čaká

Chodíte spať neskoro a cez deň driemete? Úsmev vás prejde: AHA, čo vás čaká

Zdroj: istock

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Ľudí, ktorí sa pravidelne vystavujú dlhému pôsobeniu svetla v noci a cez deň sú zas v tme, ohrozuje vyššie riziko úmrtia, uvádza nová štúdia. TASR informuje na základe správy žurnálu PNAS a portálu Medical Xpress.

Anketa

Kedy chodievate počas pracovných dní spávať?

Predchádzajúci výskum zistil, že pravidelné narušenia cirkadiánneho rytmu môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov vrátane nárastu rizika predčasnej smrti.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nespavosť / spánok / tiktok video

    Medzinárodný tím vedcov tvorený biológmi, zdravotníkmi a odborníkmi na spánok z USA, Spojeného kráľovstva a Austrálie preto skúmal vplyv svetla na cirkadiánne režimy ľudí, ktorí pravidelne bdejú v noci, a tiež riziko predčasnej smrti, ktoré im hrozí. Výsledky výskumu zverejnil vedecký žurnál Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

    Cirkadiánny rytmus je biorytmus, teda kolísanie aktivity a bdelosti najčastejšie podľa obdobia dňa, mesiaca alebo roka. Má periódu približne 20 až 28 hodín. Je známy od staroveku, priekopníkom tohto pojmu však je rumunský vedec Franz Halberg. Pomenovanie pochádza z latinčiny: circa = okolo, dies = deň, teda 'približne denný' rytmus.

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace