Pekné počasie praje hubárom, no do lesa sa vydávajú aj tí sviatoční. Práve neskúsenosť niektorých z nich rozoznať jedlé huby od jedovatých spôsobuje problémy lekárom v košickej univerzitnej nemocnici.
„Jesenná idyla v lese sa dokáže rýchlo zmeniť na drámu najmä vtedy, ak sa necháme zmiasť nádherným hubárskym ,úlovkom‘. Niekedy totiž zbierame huby príliš staré alebo veľmi mladé, ktoré sa nedajú jednoznačne rozpoznať,“ povedala Ladislava Šustová, hovorkyňa UNLP, podľa ktorej môžu problémy spôsobiť nielen jedovaté, ale aj jedlé huby ak sú zle spracované.
Príznaky otravy podľa nej závisia od konkrétneho druhu, množstva a spôsobu spracovania požitej huby. „V prípade príznakov je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Napríklad prípady otravy muchotrávkou zelenou, ak sa neodhalia včas, môžu z dôvodu zlyhania orgánov skončiť smrťou, pričom tá môže byť pomalá a krutá.
Podobný prípad sa na Slovensku stal pred pár rokmi. „U nás došlo k prípadu, keď starší manželský pár skonzumoval muchotrávku zelenú a, žiaľ, vzhľadom na to, že im začali zlyhávať orgány, už im nebolo pomoci. Zomreli držiac sa za ruky,“ zaspomínala Šustová.