Lídri krajín G7 sa začiatkom roka dohodli, že poskytnú Ukrajine veľkú pôžičku určenú na pomoc v boji proti ruskej invázii. Zástupca poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Daleep Singh uviedol, že Spojené štáty plánujú poskytnúť pôžičku vo výške 20 miliárd dolárov. Ďalších 30 miliárd ponúknu Európska únia, Spojené kráľovstvo, Kanada, Japonsko a ďalší.
"Nikdy predtým sa nestalo, že by multilaterálna koalícia zmrazila aktíva agresorskej krajiny a následne využila ich hodnotu na financovanie obrany poškodenej strany, a to všetko v rámci rešpektovania zásad právneho štátu a zachovania solidarity," uviedol Singh.
Dodal, že Bidenova administratíva plánuje rozdeliť svoj príspevok na pomoc ukrajinskému hospodárstvu a armáde. Na zaslanie vojenskej pomoci však bude potrebný súhlas Kongresu. "Aby bolo jasné, USA tak či tak poskytnú Ukrajine 20 miliárd dolárov na podporu, či už budú rozdelené medzi ekonomickú a vojenskú podporu, alebo k tomu dôjde výlučne prostredníctvom hospodárskej pomoci," vysvetlil.
Ďalšie podrobnosti o pôžičke upresnia počas tohtotýždňového stretnutia ministrov financií krajín G7 v talianskej obci Stresa.
Skupina už v júni oznámila, že väčšinu pôžičky pokryjú výnosy z približne 260 miliárd dolárov zmrazených ruských aktív. Prevažná väčšina týchto peňazí sa nachádza v krajinách Európskej únie. USA a ich spojenci zmrazili všetky aktíva ruskej centrálnej banky, ku ktorým mali prístup, keď Moskva napadla Ukrajinu v roku 2022.