Očakávate, že opatrenia nebudú mať želaný finančný efekt?
- Nie každý sa zariadi takto, ale mnohí sa môžu rozhodnúť pre optimalizáciu. Tieto nepriame efekty sú skutočné. Ľudia si to spočítajú a nebudú ochotní platiť vysoké dane, ak za ne nedostanú primerané služby. Mnohí môžu prejsť na živnosť, kde zaplatia len okolo 15 % na daniach a odvodoch, a získajú plný bonus na deti. Štát tak môže prísť o ďalšie príjmy.
A čo transakčná daň? Objavujú sa návrhy, ako ju obchádzať. Čo si o tom myslíte?
- Transakčná daň je tiež problematická, najmä pre neziskové organizácie, športové kluby a charitatívne organizácie, ktoré robia prácu, ktorú by mohol robiť štát. Je nezmysel, aby tieto organizácie platili daň za to, že nakupujú potraviny alebo športový výstroj pre deti.
Čo sa týka obchádzania dane, nie je to také jednoduché. Aj keď by niekto mal účet v zahraničí, napríklad v Česku, stále by musel odvádzať daň z transakcií, pretože podľa zákona musí slovenský daňovník tieto transakcie priznať a zaplatiť daň sám. Kto má paušálne výdavky, ako väčšina živnostníkov, môže mať výhodu, ale podnikateľ s účtovníctvom to neobíde tak ľahko.
Nevráti sa nám doba kešu?
- Vráti sa doba kešu. Zákazníci vám budú radšej platiť hotovosťou, aby sa vyhli transakčnej dani. Vy potom budete mať v pokladnici hromadu hotovosti, z ktorej budete platiť zamestnancov či dodávateľov.
Objavili sa aj názory, či vláda nemala šetriť aj na 13. dôchodkoch...
- Sme extrémne zadlžená krajina a zdravý rozum vám povie, že v tejto situácii si predsa nemôžeme dovoliť vyplatiť takmer miliardu eur na 13. dôchodky. Veď na to nemáme! Dostane ho napríklad aj výsluhový dôchodca, ktorý odslúžil 20 - 25 rokov v armáde či v polícii a teraz má 1 000- až 1 200-eurový dôchodok a popritom možno ešte niekde robí. A predstavte si nejakého Srba, ktorý už je na penzii a v minulosti odrobil rok na Slovensku. Poberá dôchodok u nich, ale aj od nás - za ten jeden odrobený rok. A teraz dostane zo Slovenska aj plný 13. dôchodok...
(krátené a redakčne upravené)