Prvé detaily
Ministerstvo na naše otázky týkajúce sa nákladov na projekt neodpovedalo. V centrálnom registri zmlúv sme nenašli žiadne zmluvy spojené s Rózsom alebo firmami, ktoré by sa na projekte podieľali. Ministerstvo však potvrdilo práce na úprave štátnej hymny v spolupráci s filharmóniou. Nový aranžmán dostane po 32 rokoch, pričom pôvodný text štúrovca Janka Matúšku ani nápev sa nemení.
„Cieľom je podčiarknuť význam a dôležitosť hymny ako štátneho symbolu,“ reagovala vedúca oddelenia komunikácie Petra Bačinská. Nový aranžmán má byť viac symfonický, monumentálny, nápaditý a má sa viac priblížiť aj mladým: „Myšlienka vznikla v roku 2011. Dnešné vedenie rezortu sa v spolupráci so Slovenskou filharmóniou rozhodlo projekt po rokoch skutočne zrealizovať.“
Čo na to strany?
Progresívne Slovensko prirovnalo situáciu k tragickému potápaniu sa Titanicu. „Scéna sa zmieta v neistote a predstavitelia ministerstva sa stali symbolom nekultúry a nekompetentnosti. Nová verzia hymny je to posledné, čomu by sa mali venovať,“ uviedli s ironickým dodatkom, že to pôsobí, akoby Šimkovičová a Machala hrali „novú verziu slovenskej hymny“ počas toho, ako sa kultúra potápa.
Smer-SD bol vo vyjadreniach zdržanlivejší, no tiež vyjadril neistotu. „Každá verzia hymny má svoj účel. Problém je, že nevieme, na čo chce ministerstvo túto nahrávku použiť, prípadne uprednostniť pred inou, a preto sa na to odpovedá ťažko.“
SaS nenechala nitku suchú a ostro zareagovala na aktuálny stav kultúry: „Peniaze na obnovu pamiatok sú zastavené, odborníci sú vyhadzovaní, ale ministerka rieši štátnu hymnu. Budeme miesto Nad Tatrou sa blýska spievať Nad Kittsee sa blýska?“ pýtajú sa sarkasticky.