Naša hymna
Text napísal slovenský básnik Janko Matúška v roku 1844. Inšpiráciou bola národná a politická situácia počas rokov slovenského povstania proti maďarskej nadvláde. Text pôvodne vznikol ako reakcia na zosadenie Ľudovíta Štúra z pozície profesora na Evanjelickom lýceu v Bratislave. Melódia je založená na ľudovej piesni Kopala studienku a bola spievaná v rôznych regiónoch, ale Matúška ju upravil na účely hymny. Slovenská hymna obsahuje 6 slôh.
Prvá sloha a druhá sú najznámejšie a bežne sa spievajú pri štátnych udalostiach a ceremóniách. Zvyšné slohy sa používajú menej často a mnohí ich ani nepoznajú. Text hymny vyjadruje odhodlanie a bojovnosť slovenského národa. „Nad Tatrou sa blýska“ symbolizuje hroziacu búrku (nebezpečenstvo), no zároveň odhodlanie Slovákov obhájiť svoju slobodu a identitu. Pieseň je aj oslavou prírody a Tatier, ktoré sú symbolom sily a hrdosti.
Mali by sme stáť nohami na zemi
Roman Malatinec, folklorista, poslanec NR SR
- Riešiť formát hymny - na to pani ministerka právo má, akurát si myslím, že by sme pevne mali stáť nohami na zemi s tým, že aká finančná suma na to bude vyčlenená, to nikto nevie. Pri súčasnej konsolidácii, aká nás čaká, v tejto situácii meniť hudobnú stránku hymny je asi nepodstatné. Keby bolo napr. výročie SNP, vtedy by sa to dalo, ale pri tejto ekonomickej situácii by som zvážil takýto krok. Lepšie by bolo, keby pomohli a spustili (ministerstvo kultúry SR) projekt Obnovme si svoj dom a dotiahli ho do konca, ako riešiť hymnu.
On to spraví dobre
Marián Greksa (65), spevák
- Mne nevadí ani súčasná verzia našej hymny, ale keďže poznám pomerne dobre aranžérske kvality a hudobný cit pána Oscara Rózsu, tak si myslím, že by to mohlo byť niečo veľmi pekné. Vždycky sa to môže pokaziť, ale on je jeden z tých, ktorý to spraví dobre a pekne.