V takom prípade by sa musela meniť aj ústava
Ivan Gašparovič (83), bývalý prezident
- Niečo som započul, ale neviem presne, o čo ide. Keď sme pracovali na novej Ústave SR, tak sme tam museli zahrnúť aj hymnu, ktorá bola presne definovaná. V hre boli ešte ďalšie dve skladby, ktoré však mali veľmi zložitú melódiu a boli ťažké na spievanie.
Bolo by až dehonestujúce, ak by sa pri rôznych príležitostiach spievala hymna veľmi falošne. Tak sme ostali pri tej našej pôvodnej historickej. Ak by sa mala meniť hymna, musí sa meniť ústava. Neviem si dosť dobre predstaviť zmeniť len melódiu a zachovať pôvodný text. Áno, tento text je obsahovo už trošičku mimo diania.
Som zvedavý na výsledok
Peter Cmorík (44), spevák
- Oskara považujem za skvelého a všestranného hudobníka, a orchester a spevácke zbory, ktoré na nahrávke participujú, sú skvelé. I keď som zvedavý na výsledok, natíska sa mi otázka, či je toto najpálčivejší problém, ktorý má naša ministerka kultúry riešiť.
Nie je potrebné ju meniť
Michal (41), Nové Mesto nad Váhom, riaditeľ školy
- Myslím si, že štátna hymna má svoju históriu, s ktorou je spätá história a naša samostatná republika alebo spoločný československý štát. Nielen text, ale aj melódia sú súčasťou učebných osnov. Žiakov vedieme k národnému povedomiu a spoznávaniu a bádaniu histórie. V každom štáte majú štátne symboly svoju hlbokú históriu a opodstatnenosť. Nemyslím si, že je potrebné ju meniť.
To ma zaskočilo!
Denisa (48), Hlohovec, riaditeľka školy
- Zmena štátnej hymny? To ma zaskočilo. Ako riaditeľka školy denne vidím, aký význam má hymna pre žiakov. Spievame ju pri významných školských udalostiach, je to spôsob, ako si uctiť našu krajinu, históriu a hodnoty. Učíme deti rešpektu k symbolom, ktoré nás spájajú ako národ.
Ak sa má niečo zmeniť, malo by to byť veľmi dobre premyslené a dostatočne komunikované s verejnosťou. Rozhodnutie nie je len o piesni - je to zásah do niečoho, čo sa považuje za stabilné a nemenné. Ak by bola zmena nevyhnutná, mali by byť do toho zapojení odborníci.