Ako by mal závet vyzerať?
Závet je jedna z foriem, na základe ktorých sa rozhoduje o tom, čo a akým spôsobom sa bude dediť a čo komu pripadne. Zosnulý má počas života možnosť rozhodnúť, komu a v akej miere má byť jeho majetok po smrti pridelený. Závet musí spĺňať určité formálne a obsahové náležitosti, avšak netreba ho vnímať ako jedinú a výlučnú formu rozdelenia majetku. V závete môže osoba špecifikovať konkrétny majetok alebo hodnotu, ktorú chce zanechať niekomu konkrétnemu, pričom zvyšok majetku môže byť rozdelený podľa všeobecných zákonných pravidiel v dedičskom konaní.
Je možné v závete určiť dediča len časti majetku?
Ak existuje dôvod, napríklad pri nehnuteľnosti, o ktorú sa jedno z detí stará viac ako ostatné, a vy ako majiteľ máte pocit, že by si zaslúžilo, aby táto nehnuteľnosť pripadla jemu, môžete to špecifikovať v závete. Pri vytváraní závetu je však veľmi dôležité dbať na formálne náležitosti, keďže ide o právny úkon, ktorý je podrobený dôkladnej analýze. Mal by byť v písomnej forme, čo znamená, že musí byť riadne zaznamenaný.
Musí byť písaný ručne?
Závet môže byť napísaný aj na počítači, vytlačený a podpísaný. V takom prípade je však potrebné, aby pri podpise boli prítomní svedkovia. Ich úloha spočíva v tom, že nahrádzajú dôkaz, ktorý by inak poskytovalo vlastnoručne napísané písmo. Ak by bol závet napísaný rukou, čo je dnes už menej bežné, bolo by možné skúmať rukopis, a tým potvrdiť, že zosnulý závet naozaj napísal sám. S tým sú však spojené ďalšie otázky a potenciálne komplikácie. Treťou formou je notárska zápisnica. V tomto prípade je závet spísaný za prítomnosti notára, ktorý tak plní aj úlohu svedka. Notár má v takomto procese špecifické postavenie a z hľadiska dokazovania je určite výhodnejšie využiť jeho služby. Má skúsenosti s týmito záležitosťami a môže dedičské konanie aj sám riešiť. Navyše ak je závet uložený u notára, je o ňom záznam. Naopak, ak je závet len doma v zásuvke a nikto o ňom nevie, môže tam ležať aj 20 rokov bez povšimnutia.