O ručne napísanom závete odloženom doma sa však nik nemusí dozvedieť?
Práve preto odporúčam konzultovať s notárom, pretože forma závetu má veľký význam. Dôležité je aj to, že bude zaznamenaný v registri závetov. To znamená, že je veľmi nepravdepodobné, že by sa v dedičskom konaní nebral do úvahy. Týmto spôsobom sa zabezpečuje ochrana zosnulého, pretože bude mať istotu, že jeho závet spĺňa všetky formálne a obsahové náležitosti. Notár je odborník, ktorý má v tejto oblasti viac skúseností ako samotný zosnulý, a preto je dôležité, aby sa záväzok evidoval v registri. Akýkoľvek iný notár, ktorý by sa zaoberal dedičským konaním, by tak hneď vedel, že aspoň jeden závet zosnulého existuje.
Čo má urobiť človek, ak nájde závet starý napríklad desať rokov?
No to je už problém, pretože v zásade dedičské konanie je napadnuteľné v trojročnej premlčacej lehote, to znamená, že je potrebné riešiť tie veci okamžite alebo čo najskôr. Čiže po 10 rokoch je majetok už dávno rozdaný, možno už aj nadobúdatelia tohto majetku zomreli a dedilo sa to ďalej, čiže tam je ťažko si predstaviť nejaké účinné riešenia.
Môžem v závete aj niekoho vydediť?
Vydedenie musí mať nejaké opodstatnenie. Nie je možné vydediť niekoho iba na základe toho, že sa ráno zobudím a poviem si, že nechcem, aby táto osoba dedila. Ak majú byť príčinou napr. rodinné hádky, musia mať tiež nejakú intenzitu. U nás teda nie je možné osobu bezdôvodne úplne vydediť alebo je možné vydediť len za určitých podmienok. Je potrebné, aby boli naplnené podmienky predpokladané zákonom. Zjednodušene povedané, je to veľmi zlé a negatívne správanie sa dediča voči zosnulému.