Čierny kašeľ je veľmi nákazlivé infekčné ochorenie postihujúce dýchací systém. Pôvodcom ochorenia je baktéria Bordetella pertussis, pričom sa prenáša najmä kvapôčkovou infekciou. Osoba infikovaná čiernym kašľom je nákazlivá tri až štyri dni pred objavením sa klinických príznakov, čím sa zvyšuje riziko šírenia v populácii.
Hlavným príznakom sú charakteristické záchvaty kašľa, ktoré môžu byť veľmi intenzívne. „Ochorenia sa vyskytujú vo všetkých vekových skupinách, s najvyššími chorobnosťami vo vekovej skupine nularočných detí,“ približuje ÚVZ SR. Regionálne úrady verejného zdravotníctva naďalej vykonávajú epidemiologické vyšetrovania v ohniskách ochorení na čierny kašeľ a nariaďujú príslušné protiepidemické opatrenia.
Riešením je očkovanie
Účinnou prevenciou je podľa úradu samotné očkovanie, ktoré je súčasťou pravidelného povinného očkovania detí a je poskytované ako hexavakcína, plne hradená z verejného poistenia. „Vo vysokom riziku sú nekompletne očkované deti v prvom roku života. U nich môže mať ochorenie často závažný priebeh,“ upozorňuje ÚVZ SR.
Očkovanie je možné aj v dospelosti, a to pomocou kombinovanej vakcíny proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu. Úrad verejného zdravotníctva odporúča očkovanie tehotných žien a preočkovanie ostatných členov domácnosti vrátane starých rodičov. Podľa odborníkov je očkovanie počas tehotenstva bezpečné, pretože novorodenec je po narodení chránený protilátkami z materského mlieka.
ÚVZ zvlášť odporúča očkovanie osobám, ktoré sú vystavené vyššiemu riziku prenosu infekcie na tých, ktorí sú ohrození ťažkým priebehom ochorenia, ako sú novorodenci a seniori. Preočkovanie by sa malo týkať aj zdravotníckych pracovníkov a všetkých, ktorí pracujú s deťmi do piatich rokov.