Čo sa deje s hrobovým miestom po skončení nájmu?
Ak si hrobové miesto zakúpite, stávate sa jeho doživotným majiteľom. V prípade nájmu hrobového miesta je však užívanie časovo obmedzené, a to v závislosti od podmienok zmluvy. Preto je dôležité, aby si nájomca overil, na aké obdobie má zmluvu uzavretú a či sa automaticky predlžuje, alebo je potrebné podniknúť kroky na jej obnovenie. Nedodržanie týchto podmienok môže viesť k strate oprávnenia užívať hrobové miesto. Keďže ide o nájomný vzťah, v prípade jeho ukončenia je potrebné porátať sa s telesnými pozostatkami, ktoré sú na hrobovom mieste uložené. To znamená, že pozostatky musia byť exhumované a uložené na iné miesto.
Kedy dochádza k zániku vlastníckeho práva, ak si hrobové miesto kúpim?
Ak hovoríme o majiteľovi hrobového miesta, zánik vlastníckeho práva môže nastať napríklad smrťou majiteľa. V takom prípade sa práva k hrobovému miestu dedia rovnako ako iné práva zosnulého a prerokúvajú sa v dedičskom konaní. Pokiaľ ide o nájom, opäť sa vraciame k nájomnému vzťahu, ktorý sa môže skončiť napríklad uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý. Nájomný vzťah môže zaniknúť aj zničením predmetu nájmu alebo jednostranným zrušením nájomnej zmluvy, ak nie sú dodržiavané podmienky vyžadované prenajímateľom. Zrušenie môže nastať aj v prípade, že užívanie hrobového miesta nepriaznivo zasahuje do práv iných majiteľov.
A ak sa dediči nevedia dohodnúť, kto si hrobové miesto nechá? Je možné, aby sa dohodli na spoločnom užívaní a uložení pozostatkov viacerých z nich?
Situácia, ktorú opisujete, sa často rieši dohodou medzi dedičmi, ktorú následne schváli notár vedúci dedičské konanie. Pokiaľ ide o spôsob užívania hrobového miesta, rodinní príslušníci sa často dohodnú, že do toho istého hrobu budú uložené viaceré telá alebo pozostatky. Ak táto dohoda nie je v rozpore s pravidlami a štandardmi správy cintorína, zvyčajne by s tým nemal byť problém.