Ako informovala agentúra DPA, text schválilo 92 zo 120 členov Knesetu, proti boli desiati poslanci. UNRWA už medzičasom odsúdila schválenie zákona o zákaze jej aktivít v Izraeli a okupovanom východnom Jeruzaleme a označila tento krok za nehorázny, píše TASR.
Hovorkyňa UNRWA Juliette Toumaová pre AFP povedala, že je poburujúce, že členský štát Organizácie Spojených národov pracuje na rozbití agentúry OSN, ktorá je zhodou okolností aj najväčším respondentom v humanitárnej operácii v Gaze. Rozhodnutie Izraela označila za bezprecedentnú eskaláciu.
Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vydala v reakcii na hlasovanie parlamentu vyhlásenie, v ktorom pripomenula, že pracovníci UNRWA "zapojení do teroristických aktivít proti Izraelu musia byť braní na zodpovednosť".
V statuse zverejnenom na sieti X izraelský premiér uviedol, že vzhľadom na nutnosť vyhnúť sa humanitárnej kríze, "nepretržitá humanitárna pomoc musí v Gaze zostať dostupná teraz aj v budúcnosti".
Dodal, že 90 dní pred nadobudnutím účinnosti legislatívy – a aj po nej – je Izrael pripravený spolupracovať so svojimi medzinárodnými partnermi, aby "sa zaistilo, že Izrael bude naďalej poskytovať humanitárnu pomoc civilistom v Pásme Gazy spôsobom, ktorý neohrozí bezpečnosť Izraela".