Vodárenská infraštruktúra tak má byť ochránená pred skrytou privatizáciou a nekalými obchodnými praktikami. TASR o tom informoval odbor komunikácie envirorezortu s tým, že o novej právnej úprave má rokovať vládny kabinet v stredu (30. 10.). Taraba zmenu konzultoval s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Ľubomírom Andrassym.
"Štát získa predkupné právo na pohyby s akciami vo vodárenských spoločnostiach. Rovnako sa sprehľadní financovanie vodárenských spoločností, ktoré je takmer výlučne závislé od poplatkov za regulované činnosti, ktoré platia občania," priblížilo ministerstvo životného prostredia.
Vodárenské spoločnosti, ktoré mali príjmy z regulovanej činnosti spojenej s dodávkami vody, podľa Tarabu neinvestovali do kritickej infraštruktúry. "Investičný dlh vodárenských spoločností je viac ako 10 miliárd eur. Niektoré spoločnosti hospodáriace s peniazmi daňových poplatníkov namiesto toho, aby podporovali zmysluplné investície do obnovy vodárenskej infraštruktúry a znížili miliardový deficit, tak radšej vyťahovali peniaze na rôzne akože charitatívne činnosti. Tieto praktiky sa musia skončiť," poznamenal Taraba.