Problémom slovenského zdravotníctva nie je súkromný kapitál, ale demagógia, populizmus a absencia dlhodobej vízie, tvrdia zdravotníci lídri skupiny Penta Jaroslav Haščák, Václav Jirků, Peter Lednický, Radoslav Čuha a Martin Kultan k aktuálnej situácii. "Vítame každú racionálnu diskusiu o problémoch a konkrétnych riešeniach, ktoré by viedli k zlepšeniu situácie v slovenskom zdravotníctve. Vnímame, že aktuálny stav v tomto sektore je neudržateľný a nepochybujeme, že by zdravotníctvo malo byť prioritou aj súčasnej vlády. V zdravotníctve pôsobíme už viac ako 20 rokov a v stredoeurópskom regióne prevádzkujeme takmer 50 nemocníc, desiatky polikliník a zariadení dlhodobej starostlivosti. V tomto sektore zamestnávame viac ako 20 000 ľudí. S ohľadom na tieto skutočnosti sme presvedčení, že náš názor na stav a vývoj slovenského zdravotníctva je dôležitý a relevantný," znie v oficiálnom stanovisku.
Penta prostredníctvom aktivít v zdravotníctve vykoná ročne viac ako milión ošetrení, pri ktorých pomáha viac ako 8 tisíc zdravotníckych zamestnancov. Poisťovňa Dôvera zase eviduje viac ako 1,7 milióna klientov. Tá investuje do inovatívnych digitálnych riešení, ako bol e-recept, vďaka ktorému sa milióny slovenských pacientov dostávajú k svojim liekom a liečbe. Moderné nemocnice novej generácie stoja v Bratislave, v Michalovciach a vo výstavbe je i tretia, v Spišskej Novej Vsi.
"Napriek týmto skutočnostiam, považujeme za dôležité zdôrazniť, že veľkosť a profitabilita skupiny Penta nie je postavená na dosahovaní ziskov v slovenskom zdravotníctve," znie vo vyhlásení s dodatkom, že z celkového zisku skupiny Penta za rok 2023 (EBITDA) predstavuje slovenské zdravotníctvo (Penta Hospitals SK a Dôvera zdravotná poisťovňa) menej ako 10%.