Upozornili na to poslanci opozičných strán Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). "Premiér Fico vníma túto návštevu Číny ako jednu z najväčších a najdôležitejších v tomto roku. Hovorí niečo o suverenite a zahraničnej politike na všetky svetové strany. Je to však veľký omyl. Suverénna politika nemôže byť o tom, že pôjde do Číny. Svedčí o tom aj obrovská investícia na výrobu elektrobatérií. Príklad sú Šurany a možno ďalšie iné investície," uviedol Milan Majerský z KDH.
Ficova cesta do Číny prinesie podľa poslanca Juraja Krúpu (SaS) veľké ohrozenie pre Slovensko, najmä z hľadiska ekonomiky. Spresnil, že ak by Slovensko uzavrelo obchodnú výmenu s Čínou, tak by sme sa ako krajina vystavili bezpečnostnému riziku a znížili svoju dôveryhodnosť voči krajinám EÚ a NATO.
Obavy z možných negatívnych dôsledkov premiérovej cesty má aj poslanec za PS Štefan Kišš. Kritizoval najmä možné podpísanie projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty), ktoré podľa neho môžu priniesť veľké zadlženia a závislosť od Číny. "Najviac ma vyrušilo vyhlásenie premiéra, že vlastne sa nemusíte ničoho obávať, pretože vraj to zaplatia súkromníci, to znamená, že je všetko v poriadku, no tak čo je toto za nezmysel? Všetko zaplatíme my, ľudia, daňovníci, občania Slovenska," zdôraznil.