V stredu na to upozornilo samotné UNESCO i experti, píše TASR podľa správy agentúry Reuters. Ochridské jazero je jedným z najstarších jazier Európy, podľa vedcov má 3,5 milióna rokov a je domovom pre približne 200 jedinečných druhov vrátane vzácnych druhov pstruhov. Je významnou turistickou atrakciou a zdrojom príjmov pre Severné Macedónsko i Albánsko. Macedónska strana Ochridského jazera bola za svetové dedičstvo vyhlásená v roku 1979. UNESCO do tohto označenia zahrnulo aj albánsku stranu v máji 2019.
UNESCO vo svojej správe zo začiatku tohto roka upozornilo na nízku kvalitu rozvoja budov v okolí jazera a znepokojenie vyjadrilo aj z intenzívneho cestovného ruchu na pobreží. Súčasne poukázalo, že Severné Macedónsko ani Albánsko nerealizujú dostatočné opatrenia.
Podľa experta v oblasti biológie Zlatka Lefkova sa znečistenie "neustále zhoršuje" a vyberá si to daň na pôvodných druhoch a biodiverzite jazera. "Niektoré druhy, ktoré boli predtým zriedkavé alebo sa tu vôbec nevyskytovali, sa zmocňujú životného priestoru biologicky významných druhov či takých, ktorých tu zostalo už iba niekoľko," upozornil.