Pri manipulácii s mäsom a vajíčkami z hydiny je dôležité dôkladné a časté umývanie rúk. "Hydinu a vajcia skladovať a pripravovať oddelene od ostatných potravín, používať oddelené náradie, riady a pomôcky, ako napríklad nože a dosky na krájanie pre manipuláciu so surovými potravinami," uviedol ÚVZ. Radí hydinu rozmrazovať na podnose v chladničke a odstraňovať obaly, v ktorých bola zabalená.
V prípade spozorovania uhynutého vtáctva úrad odporúča vyvarovať sa kontaktu s uhynutým vtáctvom a kontaminovanými predmetmi, ako je povrch vajec či predmety v kuríne. "Čo najskôr nahlásiť informáciu o uhynutom vtáctve na telefónne číslo 112 alebo orgánom Štátnej ochrany prírody SR," odporučil s tým, že je dôležité dodržiavať odporúčania Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR a informovať ich v prípade zmeny správania sa hydiny.
Osoby, ktoré prišli do priameho kontaktu s chorým a uhynutým vtáctvom, by mali podľa ÚVZ sledovať svoj zdravotný stav. "V prípade vzniku príznakov chrípky a chrípke podobného ochorenia bezodkladne kontaktovať ošetrujúceho lekára," uzatvoril.