AI však možno použiť aj netradične – napríklad ako sonar využívajúci odraz vĺn siete Wi-Fi alebo rádiových vĺn. "Ak sedíte v miestnosti s hrajúcim rádiom, z odrazu vĺn od tela možno zistiť tlkot srdca a či napríklad nemáte srdcovú chybu. Umelá inteligencia dokáže vytvárať úplne nové a nečakané informácie," vysvetľuje Alžběta Krausová.
Mozog možno v súčasnosti prepojiť i s robotmi. "Vezme sa mozog potkana alebo iného živočícha a ten následne riadi robota. Umelá inteligencia vtedy plní funkciu prekladateľa elektrickej aktivity mozgu," vysvetľuje.
Týmto sa otvára otázka presunu vedomia z biologického tela do mozgu v elektronickom tele a možné dosiahnutie nesmrteľnosti. Problémom však je stále nevyjasnená otázka vedomia.
"Medzi materialistami a idealistami naďalej trvá spor o existenciu duše a či to je, alebo nie je iba elektrická aktivita. Nedokážeme otestovať, čo je, alebo nie je vedomie. Diskusia o nesmrteľnosti však trvá už dlho a dokonca je predpoveď, že ju dosiahneme v roku 2030. Nebudeme však potrebovať prenos do robota, budeme schopní zachovať ľudské telo a rôznymi technikami zastavíme starnutie, zvrátime ho a budeme tu navždy," nádeja sa Krausová.
»»» Pokračovanie článku na ďalšej strane. »»»