Šonov pracoval pre americký konzulát vo Vladivostoku na ruskom Ďaleko východe viac než 25 rokov. V roku 2021 ho prepustili v rámci znižovania počtu zamestnancov. Moskva vtedy zaviedla obmedzenia na miestny personál pracujúci pre zahraničné diplomatické misie. Spojené štáty tvrdia, že Šonov následne pre nich vykonával bežný monitoring voľne dostupných ruských médií.
Zadržali ho vlani v auguste pre podozrenie, že Spojeným štátom odovzdával tajné informácie o ruskej vojne na Ukrajine výmenou za peniaze. Podľa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) pôsobil Šonov ako informátor veľvyslanectva USA v Moskve. Americké ministerstvo zahraničných vec jeho zadržanie odsúdilo a obvinenia vznesené voči nemu označilo za "úplne neopodstatnené".
Podľa piatkového rozsudku súdu bolo v súvislosti so spáchaním trestného činu zaistených 400.000 rubľov (približne 4000 eur) aj elektronické zariadenie.
Rusko mesiac po zadržaní Rusa v septembri 2023 vyhostilo dvoch zamestnancov americkej ambasády v Moskve pre ich údajné napojenie na Šonova, pripomína AFP.
Vzťahy Spojených štátov s Ruskom sa dramaticky zhoršili po tom, ako ruské sily na pokyn šéfa Kremľa Vladimira Putina vo februári 2022 vojensky napadli Ukrajinu. USA následne deklarovali, že v rozhovoroch "na vysokej úrovni" s Moskvou už nevidia zmysel s výnimkou rokovaní týkajúcich sa tém ako napríklad výmena väzňov.
V uplynulých rokoch bolo v Rusku zadržaných viacero občanov USA. Niektorých podľa AFP odsúdili na dlhoročné tresty odňatia slobody a ďalší stále čakajú na súdny proces. Washington v tejto súvislosti obviňuje Moskvu, že ich chce vymeniť za Rusov zadržiavaných v USA.