Podľa prieskumov až 59 % Slovákov odkladá peniaze na nečakané situácie, 55 % sa zameriava na zabezpečenie dôchodku a 52 % sníva o splnení svojich ambícií. A pozor, zaujímavé je, že polovica Slovákov chce zabezpečiť aj budúcnosť pre svoje deti.
V súčasnej dobe si Slováci čoraz viac uvedomujú dôležitosť šetrenia, pričom si až 71 % z nich dokáže odložiť časť svojho príjmu. Najčastejšie si šetria na finančnú rezervu (64 %), nečakané výdavky (61 %) a dôchodok (39 %). Viac ako tretina (78 %) domácností už má vytvorenú aspoň základnú finančnú rezervu, pričom počet domácností s rezervou vo výške minimálne šesťnásobku mesačného príjmu vzrástol oproti minulému roku o 8 %. Napriek tomuto pozitívnemu trendu však Slováci často nevedia úspory efektívne zhodnotiť.
„Na účtoch Slovákov je viac ako 48 miliárd eur. Tieto peniaze každý rok strácajú na hodnote, a keďže ceny rastú viac, ako sa peniaze na bežných či sporiacich účtoch zhodnocujú, sami sa tak vzdávame ich hodnoty,“ vysvetľuje Matej Dobiš, finančný analytik z Finančného kompasu. Aj relatívne malá, napríklad dvojpercentná inflácia vie znížiť hodnotu peňazí za 30 rokov až o 50 %.
Investovanie naberá na popularite
Investovanie medzi Slovákmi má úspech. Počet domácností, ktoré investujú, sa v posledných dvoch rokoch zvýšil o 12 %. Aktuálny prieskum ukazuje, že viac ako polovica opýtaných (57 %) investuje aspoň časť svojho príjmu do budúcnosti. Štvrtina investuje do 10 % svojho príjmu (26 %), pätina investuje do 20 % príjmu (21 %) a ďalšia desatina (10 %) investuje viac ako 30 % príjmu.
Zároveň klesol podiel domácností, ktoré neinvestujú vôbec, o 12 % v porovnaní s rokom 2022. „Pri mesačnej investícii 50 eur do ETF fondov sa môže človeku po 10 rokoch nasporiť až 8 234 eur a po 15 rokoch až 14 613 eur,“ dodáva Dobiš.
ETF FOND
Fond obchodovaný na burze je otvorená schéma kolektívneho investovania, s ktorou sa obchoduje na jednej alebo viacerých burzách. Podobne ako fond, aj ETF umožňuje prístup k portfóliu akcií spoločností, dlhopisov alebo iných tried aktív, ako sú komodity a nehnuteľnosti. Pri kúpe ETF si kupujete malú časť portfólia cenných papierov, napr. akcie, dlhopisy atď.