Zaujímavé je, že na svete existuje viac ako sedemtisíc odrôd jabĺk, ktorých pôvod siaha až do Strednej Ázie, kde ich ľudia pestujú už viac než 4 000 rokov. Jedno stredne veľké jablko je nielen chutné, ale aj výživné - obsahuje približne 95 kalórií, 0 gramov tuku, 1 gram bielkovín, 25 gramov sacharidov, 19 gramov prirodzene sa vyskytujúceho cukru a 3 gramy vlákniny.
„Jablká obsahujú nielen vitamíny, ako je vitamín C, ale aj dôležité minerálne látky, ako napríklad draslík,“ vysvetľuje Natália Šranková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. „Celkový výskum ukazuje výhody pri zvládaní srdcových chorôb a cukrovky 2. typu,“ píše Julie Corliss, výkonná redaktorka Harvard Heart Letter.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča zaradiť ovocie a zeleninu do denného jedálnička, pretože môžu pomôcť v prevencii rôznych neprenosných ochorení vrátane kardiovaskulárnych chorôb a niektorých druhov rakoviny.
Epikatechín
Je prírodná zlúčenina, ktorá sa nachádza v potravinách, ako sú jablká, čaj a horká čokoláda. Je známy svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami, ktoré môžu zlepšiť kardiovaskulárne zdravie a posilniť imunitný systém. Pravidelná konzumácia epikatechínu môže prispieť k dlhšiemu a zdravšiemu životu.
Štyri účinky ovocia na naše telo:
1. Zaženie hlad
- Rozpustná vláknina absorbuje vodu a vytvára gél, ktorý spomaľuje vstrebávanie živín.
- Tento proces pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, čo zabraňuje náhlym pocitom hladu.
- Vysoký obsah vody navyše prispieva k pocitu plnosti.
2. Predlžuje život
- Britskí vedci z Inštitútu pre výskum potravín v Norwichi objavili, že jablká môžu prispieť k predĺženiu života. Oddelili a vyčlenili polyfenoly, najmä epikatechín, ktorý:
- zlepšuje krvný obeh,
- posilňuje imunitný systém,
- omladzuje srdce.
- Najvyššie koncentrácie epikatechínu sa nachádzajú v divo rastúcich jablkách.
- Pravidelná konzumácia má priaznivý vplyv na zdravie srdca, čo vedie k dlhšiemu životu.