Čím skôr sa kotercový kašeľ podchytí, o to je jeho liečba rýchlejšia. Uviedli to veterinárne lekárky Dagmar Zähringer a Lenka Ovečková. "Kotercovým kašľom sa nenakazia iba zvieratá, ktoré sa nachádzajú v koterci. Psy sa najčastejšie infikujú na miestach, kde dochádza k ich vzájomnému kontaktu. Rizikovými lokalitami sú spoločné tréningy, parky na sídliskách, psie hotely či výstavné priestory," priblížili odborníčky.
Odborníčky tvrdia, že choroba sa prenáša kvapôčkovou infekciou a z jedinca na jedinca sa dokáže preniesť aj cez spoločný plot. V období rozšírenia infekcie neodporúčajú napríklad dávať piť vodu z jednej misky, obhryzovať rovnaký konár alebo hračky.
Kašeľ psa si majitelia často vysvetľujú ako uviaznutie jedla či predmetu v hrdle. Niektoré psy sa dokonca môžu dáviť. "Ak skutočne ide o kotercový kašeľ, liečba, našťastie, nie je veľmi zložitá. Dôležité je podporiť imunitu, prípadne uľahčiť vykašliavanie v závislosti od charakteru kašľa. Vo väčšine prípadov môžeme podať skorocelový sirup a psovi treba dopriať odpočinok v teple a suchu," povedala Zähringer.