"Je úplne jedno, ktorého odborníka vyhľadáte. Pokiaľ je primárnou psychologická liečba, tak psychiater vás pošle za psychológom a ak psychológ zistí, že potrebujete aj lieky, a že je dôležitý biologický prístup, tak vás určite pošle k psychiatrovi," ozrejmila Izáková. Zdôraznila, že v oboch prípadoch je dôležité nebáť sa odborníka navštíviť.
Keď ľudia pracujú pod tlakom a prepínajú svoje sily, rastie pravdepodobnosť, že dospejú až do pocitu vyhorenia alebo prepracovanosti. Prejavuje sa to napríklad zníženou trpezlivosťou s inými. "Často sa stáva, že na také podnety, ktoré by sme inokedy prešli s úsmevom alebo by sme si ich nevšimli, reagujeme hnevom alebo podráždenosťou," uviedla psychiatrička.
Syndróm vyhorenia má viaceré štádiá, pri liečbe záleží na tom, v akom štádiu sa nachádzame. Liečebným prostriedkom býva zmena práce, životného štýlu, ale niekedy je potrebná aj liečba antidepresívami. "Pokiaľ sú ordinované, ich prvé účinky vidieť asi za dva týždne a úplný účinok sa prejaví možno o dva mesiace," povedala odborníčka.
Ľudia by podľa Izákovej mali prísť k odborníkovi a liečiť svoje psychické poruchy čím skôr. Prax podľa nej ukazuje, že si liečenie poruchy vie vyžiadať toľko času, koľko sa porucha rozvíjala pred začiatkom liečby. "Akútne štádium sa väčšinou za dva mesiace zvládne, ak človek dobre odpovedá na liečbu a liečba mu sadne. Ale doliečovanie aj nájdenie si nového životného štýlu, aby sa to nezopakovalo, aby som si robil ´prevenciu´ v živote, na to treba oveľa viac času," podotkla Izáková.