Pozor aj na kontrolné telefonáty z banky
Rôzne ponuky na investovanie do kryptomien či akcií už pritom tvoria väčšinu strát klientov. „Podvodníci sú dokonca takí sofistikovaní, že svoje obete pripravujú aj na kontrolný telefonát z banky a inštruujú ich, ako majú na neho reagovať. Sú schopní presvedčiť oklamaných ľudí, že im banka chce zmariť ich šancu na skvelý zárobok,“ upozornil Radomír Adamkovič, vedúci oddelenia prevencie podvodov z VÚB banky.
Súčasné podvody sa tiež podľa neho okrem technológií spoliehajú aj na správne načasovanie, využívajú určité obdobie v roku či nejakú spoločenskú tému a taktiež cielia aj na určitú skupinu, v poslednom čase najmä na podnikateľov a firmy. V prvom prípade podvodníci pomocou phishingu (alebo iných techník) získajú prístup do mailovej komunikácie firmy, útočník zašle e-mailom požiadavku v mene dodávateľa na zaplatenie faktúry, pričom zmení číslo účtu a firma realizuje úhradu faktúry na účet podvodníka.
Druhý typ podvodu funguje rovnako, len s tým rozdielom, že útočník zašle e-mailom požiadavku v mene majiteľa firmy alebo nadriadeného zamestnancovi na realizáciu prevodu a ten realizuje úhradu na účet podvodníka.