Kde (ne)kupovať?
Odporúčajú odborníci kúpiť vajcia napríklad od suseda, ktorý chová sliepočky? „Je to o tom, akú má spotrebiteľ dôveru k takémuto voľnému chovu. Je to vždy o tom, do akej miery mu dôveruje. Tá nákaza sa môže dostať kamkoľvek,“ varuje s tým, že musíme byť opatrní. Keďže, ako vraví, veľkí profesionálni chovatelia musia dodržiavať veľmi prísne nariadenia, aby čo najviac ochránili svoje chovy, a predsa sa tam dostala takáto nákaza.
Čiže v prípade drobnochovateľov, podomových chovateľov nepredpokladáme, že dodržiavajú prísne bezpečnostné pravidlá. „Hydina musí byť pod nejakými ochrannými sieťami, aby tam nepadol nejaký mŕtvy vták, nemohol spadnúť, prípadne sa iným spôsobom neinfikovala,“ udáva príklad Holéciová. Z tohto pohľadu každý, kto kupuje od niekoho, kto sa profesionálne nevenuje takémuto chovu, podstupuje toto riziko. „Preto môžem odporúčať, aby ľudia kupovali len vajíčka z overených chovov, ktoré sú profesionálne a ktoré majú veterinárnu kontrolu a aj pečiatku,“ uzavrela.
Hrozí nám riziko nakazenia?
Riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky na širokú verejnosť je nízke. Ohrozenými osobami sú najmä farmári, veterinári či robotníci zapojení do usmrcovania a likvidácie vtáctva a hydiny. Podstatná je podľa Úradu verejného zdravotníctva dôkladná tepelná úprava potravín, aby teplota dosiahla najmenej 70 stupňov Celzia, teda vajcia by sa mali variť minimálne šesť minút. Osoby, ktoré prišli do priameho kontaktu s chorým a uhynutým vtáctvom, by mali sledovať svoj zdravotný stav.
Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky je infekčné ochorenie. Klinický priebeh u ľudí závisí od vlastností vírusu a od predchádzajúceho zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlou progresiou do ochorenia dolných dýchacích ciest. Príznaky ochorenia horných dýchacích ciest nemusia byť prítomné u všetkých pacientov. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania, náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov.