Odborník odhalil, že tento záhadný zvuk je echolokáciou veľrýb, ktoré počas lovu ozvučujú svoje okolie. „Každé kliknutie trvá zlomok sekundy. Je to naozaj ako ihla v kope sena, aj keď je to najhlasnejší známy biologický zvuk na Zemi. Pre nás výskumníkov je to naozaj skvelý nástroj, pretože nám tým hovoria veci o svojom vlastnom živote. Sú to vrcholoví predátori - tigre morských hlbín - a ich správanie odráža potravinovú sieť, ktorú je pre nás ťažké skúmať,“ povedal.
„Bolo to naozaj vzrušujúce, pretože v tejto časti sveta nie sú bežne pozorované,“ dodal. Ďalej vysvetlil, že vorvaň dokáže vydávať zvuky, ktoré majú hlasitosť viac ako 200 decibelov, a že výskumníci dokázali počuť veľryby klikať počas 1 272 dní v priebehu siedmich rokov monitorovania.
Počúvanie týchto zvukov tiež umožnilo odborníkom zistiť viac informácií o daných veľrybách a niektoré z nich spoznať. Oestreich vysvetlil, že podľa medzery medzi klikaním veľrýb sa dalo zistiť, aké sú veľké, takže sa mohli dozvedieť, či počujú dospelé, dospievajúce alebo malé veľryby.
Vedieť, kam tieto mohutné zvieratá chodia, koľko ich je a z akých demografických ukazovateľov sa tieto kŕdle skladajú, je veľmi dôležité na to, aby sa nezničil ekosystém.