Tento rozdiel má zásadný význam, pretože zatiaľ čo šťastní zamestnanci posúvajú spoločnosti vpred a prispievajú k ich rastu, nešťastní zamestnanci ich, naopak, brzdia.
Čoraz viac Slovákov pociťuje v práci frustráciu
V poslednom období narástla rezignácia u časti zamestnancov, čo sa prejavuje fenoménom, známym ako quiet quitting alebo tichá rezignácia. Tento termín označuje zamestnancov, ktorí si odpracujú iba to nevyhnutné a nevykonávajú žiadne úlohy navyše. Takíto pracovníci si často vyžadujú priame a jasné pokyny na vykonanie úloh, pričom ich ochota prevziať zodpovednosť mimo rámca ich základných povinností je minimálna.
Podľa štatistík sa tento jav stáva aj v slovenských firmách. Až 46 % zamestnancov sa odmieta zapájať do nadčasovej práce, pričom 43 % pracovníkov nechce prevziať žiadne úlohy, ktoré presahujú ich pracovnú náplň. „Prácu navyše odmieta až polovica frustrovaných, ale len tretina spokojných zamestnancov,“ uvádza Alma Career.
Nedostatočné finančné a osobné ohodnotenie až 59 % zamestnancov sa priznalo, že má problémy vyžiť z príjmu, pričom 21 % z nich pociťuje signifikantné ťažkosti s hospodárením. Tento pocit finančnej nedostatočnosti sa kombinuje s ďalším znepokojivým zistením: 46 % zamestnancov sa domnieva, že ich mzda je nižšia, než akú dostávajú kolegovia na rovnakej pozícii inde.