Rovnako alarmujúce je, že zamestnanci trpia nedostatkom uznania zo strany nadriadených. Viac ako polovica respondentov uviedla, že ich šéfovia zriedka alebo vôbec nepochvália ich prácu, pričom až 56 % sa v práci cíti nedocenených. „Nedostatok uznania, ale aj zavalenie zákazmi a príkazmi šéfov a nedostatok autonómie sú často príčinou horších vzťahových patológií na pracovisku,“ hovorí Alma Career.
Odborníci upozorňujú, že nedostatok uznania a preťaženie príkazmi a zákazmi zo strany vedenia môžu viesť k zhoršeniu medziľudských vzťahov na pracovisku. Viac ako štvrtina zamestnancov zažíva opakovane situácie ako ponižovanie alebo šikanovanie.
70 % pociťuje stagnáciu
Ľubica Melcerová, hovorkyňa Alma Career Slovakia
- Peniaze firiem idú väčšinou do povinných, plošných a len príležitostných školení, ktoré si ľudia len pasívne „odsedia“, a želaný efekt sa nakoniec nedostaví. Na druhej strane zamestnanci preferujú flexibilné online kurzy, ktoré podporujú ich kariérny postup. Tento nesúlad medzi očakávaniami zamestnávateľov a zamestnancov situáciu zhoršuje.
Kým firmy sa zameriavajú na dodržiavanie predpisov a certifikátov, zamestnanci túžia po možnostiach kariérneho rastu a lepších perspektívach. Frustrácia a nespokojnosť zamestnancov sú také časté, že až 70 % z nich pociťuje stagnáciu vo svojej kariére. Tieto pocity vedú k rezignácii alebo v extrémnych prípadoch až odchodu zo zamestnania.