O zvýšenie dôchodku nie je potrebné žiadať, Sociálna poisťovňa to urobí automaticky. O novej výške poberateľa informuje písomne. Dôchodky vo vyššej sume budú po prvý raz vyplatené v januárovom výplatnom termíne, aj s doplatkom za dni od 1. januára do dátumu vyplatenia. Sociálna poisťovňa pripomína, že „minimálne dôchodky sa nevalorizujú“.
Tie sa vypočítavajú iným mechanizmom a tak sa valorizujú len sumy pôvodne priznaného dôchodku. Novo vypočítaná suma sa porovná s minimálnym dôchodkom a poberateľovi bude priznaný ten výhodnejší. „V septembri 2024 bolo vyplatených 1 807 955 dôchodkových dávok, z toho bolo 84 693 dôchodkov zvýšených na sumu minimálneho dôchodku,“ uvádza Sociálna poisťovňa.
Minimálny dôchodok
Od 1. januára 2025 sa však zároveň zvyšuje aj minimálny dôchodok. Takže ak sa 200 eur prepočíta (na 204,20 eura), poberateľ má stále nárok na minimálny dôchodok, avšak od budúceho roka to nebude aktuálnych 389,90 eura, ale 397,30 eura. Stále platí, že vyplácaný bude ten dôchodok (riadne vypočítaný alebo minimálny), ktorý je pre poberateľa výhodnejší, t. j. ktorého suma je vyššia.
Kto má nárok na minimálny dôchodok
- Od 1. januára sa mení aj výška minimálneho dôchodku. Nárok naň má poberateľ, ktorý:
- získa najmenej 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
- výška jeho dôchodkových príjmov je nižšia ako výška minimálneho dôchodku a
- požiadal o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok (napríklad poberateľka starobného dôchodku vdova musí požiadať aj o priznanie vdovského dôchodku).