Príznaky srdcového zlyhania
Podľa doktorky Rosie Godesethovej pacienti so srdcovým zlyhaním často prežívajú rôzne symptómy, avšak niektoré sa objavujú opakovane.
“Niekedy sa ľuďom v pľúcach hromadí tekutina, čo môže sťažiť dýchanie v ľahu. Ak zistíte, že musíte spať opretí o viacero vankúšov alebo sa budíte lapajúc po dychu, mali by ste sa objednať u lekára, ktorý vám môže odporučiť vyšetrenie spánku alebo funkcie srdca,“ povedala odborníčka.
Okrem toho si treba dávať pozor na opuchnuté členky a nohy, ktoré môžu byť taktiež príznakom srdcového zlyhania. Ak má srdce problém pumpovať krv po tele, môže to viesť k hromadeniu tekutiny, známemu ako edém. “Je dôležité obrátiť sa na lekára, ak opuch pretrváva alebo sa spája s ďalšími príznakmi, ako sú závraty či problémy s dýchaním,“ poznamenala doktorka Godesethová.
Pretrvávajúci kašeľ, piskot a pocit „bublania“ v hrudi môžu byť tiež príznakmi srdcového zlyhania. Tento príznak sa nazýva „srdcový kašeľ“ a podľa doktorky ho často spôsobuje nahromadenie tekutiny v pľúcach. “Je dôležité hovoriť s lekárom, ak kašeľ pretrváva viac ako tri týždne, najmä ak je v hliene prítomná ružová alebo krvavá prímes,“ poznamenala odborníčka.
Rýchly prírastok hmotnosti môže byť tiež príznakom srdcového zlyhania, pretože keď srdce nefunguje správne, telo v sebe zadržiava tekutinu a soľ. “Keď srdce nefunguje efektívne, môže to viesť k zníženému prietoku krvi v obličkách. Tieto orgány regulujú rovnováhu tekutín a sodíka, takže v reakcii na znížený prietok krvi zadržiavajú tekutinu a sodík. Táto tekutina sa hromadí v tkanivách tela, najmä v dolných končatinách, bruchu a niekedy dokonca aj v pľúcach,“ doplnila.
»»» Aká je efektívna prevencia srdcového zlyhania? Prečítate si na ďalšej strane článku! »»»