Ak sa klienti v čase kontroly nenachádzali doma, vyžadovali finančnú hotovosť od ich rodinných príslušníkov za tzv. ututlanie, resp. zahladenie problému. Mnohí z nás majú rešpekt, ba až strach pred akýmikoľvek kontrolami, a tak v danom momente údajnému úradníkovi naletia. Ako rozoznáme falošných od pravých? Čím sa nám musia preukázať a majú vôbec právo požadovať hotovosť u vás doma?
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že kontrola dodržiavania liečebného režimu sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje. Zamestnanec kontroly dodržiavania liečebného režimu Sociálnej poisťovne nikdy od klientov nežiada úhradu priamo na mieste.
„Kontrolovaný poistenec je povinný preukázať sa pri kontrole dodržiavania liečebného režimu občianskym preukazom alebo iným dokladom, ktorý preukazuje jeho totožnosť. V prípade, ak majú klienti podozrenie, že ide o falošných kontrolórov, Sociálna poisťovňa odporúča bezodkladne kontaktovať políciu, resp. linku 158,“ upozorňuje Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.
Informácie o falošných kontrolóroch PN zaznamenala Sociálna poisťovňa podľa aktuálneho vyjadrenia jej hovorcu Martina Kontúra na východe Slovenska. Prípady falošných kontrolórov sa v minulosti objavovali sporadicky a minimálne. Aktuálne prípady však zaevidovali počas uplynulého dušičkového týždňa, keď bol zvýšený predpoklad, že sa klient poberajúci nemocenskú dávku nemusel nachádzať na adrese, ktorú si určil ako miesto, kde sa bude liečiť počas trvania PN.