Podľa profesora medzinárodných vzťahov z Oxfordskej univerzity Richarda Caplana výsledok ovplyvnili najmä témy ekonomiky a migrácie. Charles Cameron, profesor politiky a verejných záležitostí na Princetonskej univerzite, pre TASR zasa uviedol, že demokratka Kamala Harrisová zvládla kampaň dobre, i keď nebola najlepšou voľbou strany.
Trump si podľa predbežných štatistík polepšil v takmer každej demografickej skupine a vo väčšine geografických oblastí, povedal Cameron. Podľa Caplana boli imigrácia a ekonomika dve najproblematickejšie oblasti volieb, ktoré motivovali ľudí k zvoleniu republikána. Amerického prezidenta Joea Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovú voliči totiž vinia z nárastu nelegálneho prisťahovalectva a inflácie, a to napriek dôkazom, že ekonomike USA sa darí, a tomu, že práve republikáni zmarili Bidenov návrh zákona, ktorý by riešil ich obavy týkajúce sa imigrácie.
"Odráža to zložitejšie trendy v politike Spojených štátov, ktorá sa postupne stáva čoraz straníckejšou a polarizovanejšou," priblížil odborník z Oxfordskej univerzity a dodal, že spolupráca medzi politickými stranami je v súčasnosti ešte zriedkavejšia ako v minulosti. "Harrisová nebola ani zďaleka najlepšou kandidátkou, akú demokrati mohli mať, no aj napriek tomu viedla pomerne dobrú kampaň – lepšiu, ako väčšina ľudí očakávala," konštatoval Cameron.