Ide o údaje Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorý konštatuje, že nebezpečenstvo nákazy sa začína ešte predtým, než sa začnú prejavovať príznaky. Aké sú teda príznaky známeho ochorenia a ako mu máme predchádzať? Aký je rozdiel medzi chrípkou a obyčajným nachladnutím?
Keďže na chrípku neexistuje konkrétny liek, jej liečba je zameraná predovšetkým na zmiernenie príznakov a podporu tela v boji proti vírusu. Kľúčový je odpočinok, dostatočný príjem tekutín, vitamíny a v prípade potreby aj prírodné prostriedky ako zázvorový čaj či med na upokojenie hrdla.
„Pre rizikové skupiny alebo pri ťažších prípadoch sa odporúčajú antivirotiká. Antibiotiká sa v liečbe vírusových infekcií nepoužívajú, predpisujú sa len pri tzv. sekundárnych baktériových infekciách. V liečbe chrípky môžu antibiotiká skôr uškodiť,“ hovorí MUDr. Marek Pytliak. Nástup chrípky je podľa jeho vyjadrenia rýchly. Z bežného dňa sa tak v priebehu niekoľkých hodín môže stať boj so symptómami.
Obyčajne sa chrípka začína horúčkou nad 39 °C a bolesťou hlavy. Postupne sa pridávajú aj bolesti kĺbov a svalov, ale aj pocit veľkej únavy. Na štvrtý deň horúčka zvyčajne klesá a zmierňujú sa aj ostatné príznaky. Bolesť hrdla či nádcha sa však pri chrípke objaviť vôbec nemusia, naopak, pokašliavanie a únava môžu po chrípke trvať aj ďalší týždeň.