Ide o prvú návštevu predstaviteľa bruselskej exekutívy na Ukrajine po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA. AFP pripomenula, že Trump počas svojej predvolebnej kampane spochybnil zachovanie americkej vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine. Tvrdil tiež, že by dokázal rýchlo dohodnúť ukončenie vojny rozpútanej Ruskom 24. februára 2022.
"Nikto presne nevie, čo bude nová (americká) administratíva robiť," upozornil v sobotu Borrell, pričom však poukázal na to, že úradujúci prezidenta USA Joe Biden zostáva v úrade ešte dva mesiace.
"Musíme robiť viac a rýchlejšie, viac vojenskej podpory, viac výcvikových kapacít, viac peňazí, rýchlejšie dodávky a tiež povolenie zasiahnuť vojenské ciele nepriateľa na jeho území," vyzýval Borrell v Kyjeve. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin "nechce a nebude vyjednávať, pokiaľ k tomu nebude donútený".
Európa od ruskej invázie v roku 2022 vynaložila na podporu Ukrajiny okolo 125 miliárd dolárov, zatiaľ čo samotné Spojené štáty vyše 90 miliárd dolárov. Udržanie Washingtonu ako kľúčového poskytovateľa pomoci pre Ukrajinu sa považuje za kľúčové pre to, aby sa Kyjev mohol brániť - najmä v čase politickej neistoty v hlavných európskych mocnostiach Nemecku a Francúzsku, objasnila AFP.
Pokračovanie na ďalšej strane >>>