Pri tejto Tomášovej vete sme si uvedomili, že verejnosť veľa krát vníma ľudí so zdravotným postihnutím ako menej cenných. Nikdy nevieme komu sa čo môže v živote stať. Pri diagnostikovaní akejkoľvek choroby, alebo po úraze sa človeku zmení celý život, ale pri tom sú to stále tí istí ľudia ako pred tým.
Pred dvomi rokmi vzniklo v Banskej Bystrici rehabilitačné centrum, ktoré vyzerá ako fitness centrum, venuje sa ale ľuďom po úraze miechy a rôznym neurologickým ochoreniam. Založil ho Tomáš Dittrich, ktorý je sám po úraze miechy na invalidnom vozíku.
„V septembri 2019 som mal úraz. Spadol som z piatich metrov na chrbát a odvtedy som na vozíku. Dva roky som aktívne navštevoval takmer všetky dostupné neurorehabilitácie na Slovensku, v Čechách, Maďarsku či Rakúsku. Videl som, čo najviac pomáhalo nielen mne, ale aj ďalším ľuďom – dospelým a deťom. V polovici roku 2022 som sa rozhodol vytvoriť miesto, kde bude možné združiť najúčinnejšie spôsoby rehabilitácie „pod jednu strechu“. Podarilo sa dať dokopy výborný tím špecialistov / fyzioterapeutov, ktorý dokázal neurorehabilitáciu posunúť na nový level. A tak vznikol NEUROGYM.“
Ľudia so sklerózou multiplex sú stratení v systéme
„Chodí ku nám veľmi veľa ľudí s týmto ochorením, nikto totiž nevie ako s nimi správne pracovať a cvičiť. Po krátkej rehabilitácii v nemocnici väčšinou začnú chodiť do klasického fitka a tréner s nimi začne cvičiť ako so zdravým človekom. Tu sa ale môžu začať problémy. Je to ochorenie, ktoré potrebuje odborný prístup fyzioterapeuta-špecialistu a veľký dôraz na individuálny dohľad pri cvičení. Fyzické preťaženie takéhoto človeka môže viesť ku ataku, ktorý ho vráti o niekoľko krokov späť. Dovolím si tvrdiť, že sme jediné centrum na Slovensku, kde chodí cvičiť tak veľa ľudí s týmto ochorením.“
Úraz miechy nie je konečná
Ľudia po úraze chrbtice a miechy veľa krát od svojho doktora počujú, že je to nezvratný stav a že sa s tým už nič nedá robiť. Centrum NEUROGYM vzniklo primárne pre ľudí s poranením miechy a následne sa na to nadviazali aj iné neurologické diagnózy. „Máme u nás viacero ľudí, ktorým doktori povedali že už nikdy nebudú chodiť. Po necelom roku cvičenia sa dokázali postaviť na vlastné nohy a chodia teraz za pomoci chodítka, alebo barlí. Je to zázrak, za ktorým je ale veľa potu a driny.“
Miesto kde sa človek so zdravotným postihnutím cíti opäť ako normálny človek
„Už som sa nechcel cítiť ako pacient.“ hovorí Tomáš. „Cítil som sa naozaj zle, keď som vošiel niekam na rehabilitáciu, videl som tam biele kachličky, cítil dezinfekciu, videl doktora v bielom plášti, fyzioterapeutov v bielych nohaviciach a zelenom tričku. Nechcel som sa cítiť ako pacient v nemocnici, chcel som byť opäť normály človek, presne taký, ako som bol pred tým.“ Keď otvoríte dvere centra NEUROGYM, máte pocit že ste prišli do fitness centra. Prvé čo uvidíte je barový pult plný ľudí, počujete hrať hudbu a vidíte ľudí cvičiacich v spoločnom otvorenom priestore. Až následne si všimnete, že ľudia sú na invalidných vozíkoch alebo chodia za pomoci barlí.
Musí to byť fyzioterapeut- špecialista
Správny výber cvičenia a rehabilitácie je nesmierne dôležitý. Je jedno aké neurologické ochorenie máte, v centre NEUROGYM sme zistili že je dôležité, aby s vami cvičil niekto kto má na to adekvátne vzdelanie, maximálne tomu rozumie a koho to hlavne baví. „Každý človek je individuálny a rovnako tak jeho ochorenie. S každým cvičíme úplne individuálne. Vytvorili sme si vlastný koncept cvičenia NEURO FYZIO TRAINING – neurorehabilitácia, fyzioterapia a silový tréning dohromady.“
Jedine ten kto vyskúša tak pochopí, že neurorehabilitácia môže vyzerať aj inak
„Všade kde som pred tým chodil rehabilitovať som musel najprv zaplatiť tisíce eur dopredu, až následne som mohol nastúpiť. Nevedel som ale či mi to bude vyhovovať a či to za tie peniaze stojí. Preto u nás človek najprv príde na vstupné cvičenie, aby si to všetko vyskúšal a sám následne uvážil, či mu to vyhovuje. Všetko samozrejme úplne bezplatne, veď každý sa predsa musím sám rozhodnúť čo je pre neho najlepšie.“ hovorí Tomáš Dittrich, zakladateľ centra NEUROGYM.
Ak máte záujem aj vy vyskúšať inú formu neurorehabilitácie na Slovensku, obráťte sa na špecialistov a vyberajte si fyzioterapeutov, ktorí vedia ako s vami majú cvičiť a ako vám čo najlepšie môžu pomôcť.
Viac informácií o centre NEUROGYM nájdete na www.neurogym.sk