TASR o tom informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). "Plamienky najčastejšie hniezdia v podkroviach budov na poľnohospodárskych družstvách. Vďaka programu od Západoslovenskej energetiky pre plamienky vyrábame špeciálne búdky, ktoré umiestňujeme na vhodné miesta," uviedol Tomáš Veselovský z RPS. Dodal, že v jednej búdke našli 11 malých sovíčat.
Za dobrú správu považujú ornitológovia vytváranie priaznivých podmienok pre hniezdenie vzácneho sokola. "Sokol kobcovitý, v minulosti nazývaný 'červenonohý', pravidelne hniezdi na jedinej známej lokalite, v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia. Preto robíme, čo je v našich silách, aby sa mu tu darilo," skonštatoval Veselovský.
Tento druh sokola sa podľa odborníka živí hlodavcami aj hmyzom, ako sú koníky či kobylky. V okolí jeho hniezdiska preto RPS vytvára kvitnúce biopásy a úhory, v ktorých nájde dostatok potravy. "Prostredníctvom projektu LIFE Steppe on border sme už vytvorili viac než 50 hektárov takýchto ostrovov života. V roku 2024 v CHVÚ Sysľovské polia úspešne hniezdilo 15 párov, ktoré vyviedli 41 mláďat," doplnil Veselovský.