Porovnanie cien s vývojom platov naznačuje, že reálne zarábame viac ako pred rokom 1989. Analytici zároveň porovnali, ako dlho sme museli pracovať na vajcia, auto či chladničku za socializmu a koľko teraz. Kvôli väčšine položiek strávime v súčasnosti v robote menej času. Neplatí to však pri všetkom. Čo sa zmenilo za viac ako tri dekády?
Anketa medzi slovenskými politikmi - koľko stojí rožok, 250 g masla a liter mlieka?
Pamätníkom sa zrejme nostalgicky cnie za socialistickými cenami. Mlieko za dve koruny či jedno orosené pivo za 2,50... V revolučnom roku sa v Československu priemerne zarábalo 3 142 korún, čo je v prepočte na dnešnú menu smiešnych 104 eur. Netreba tiež zabúdať na druhú stránku tzv. zlatých časov - nedostatkový tovar v obchodoch či rady na toaletný papier.
Mnoho obchodov, vyššie platy
Analytička Eva Sadovská z WOOD & Company upozorňuje, že Slováci majú teraz viac možností, kde a ako nakupovať. Ešte v roku 1993 bola predajná plocha obchodov štvornásobne menšia, ako je dnes. Koncom 90. rokov u nás začali pôsobiť zahraničné reťazce a trh sa rozšíril. Na začiatku nového milénia malo Slovensko aj prvé moderné nákupné centrum na Vajnorskej ulici v Bratislave (Polus). Dnes ich je oveľa viac.
Pracujeme na chlieb viac, ako v minulosti? Čítajte ďalej >>>