Veľké POROVNANIE cien pred a po novembri ’89: Za čo zaplatíme viac a aha, koľko musíme robiť na chlieb!
13. 11. 2024, 12:00

Zdroj: tasr
Od Nežnej revolúcie uplynie v nedeľu už 35 rokov. V čase, keď naša ekonomika nešliape práve najlepšie a nikoho z nás neminie bolestivá konsolidácia, mnohí podliehajú spomienkovému optimizmu. Dominuje mu téma príjmov za bývalého režimu. Z analýzy od WOOD & Company vyplýva, že opak je pravdou.
Zdroj: tasr
Zdroj: tasr
Zdroj: infografika NČ
Galéria k článku
Porovnanie cien s vývojom platov naznačuje, že reálne zarábame viac ako pred rokom 1989. Analytici zároveň porovnali, ako dlho sme museli pracovať na vajcia, auto či chladničku za socializmu a koľko teraz. Kvôli väčšine položiek strávime v súčasnosti v robote menej času. Neplatí to však pri všetkom. Čo sa zmenilo za viac ako tri dekády?
Anketa medzi slovenskými politikmi - koľko stojí rožok, 250 g masla a liter mlieka?

Zdroj: NČ / ms ( anc / Polubňáková)
Pamätníkom sa zrejme nostalgicky cnie za socialistickými cenami. Mlieko za dve koruny či jedno orosené pivo za 2,50... V revolučnom roku sa v Československu priemerne zarábalo 3 142 korún, čo je v prepočte na dnešnú menu smiešnych 104 eur. Netreba tiež zabúdať na druhú stránku tzv. zlatých časov - nedostatkový tovar v obchodoch či rady na toaletný papier.
Anketa
Bola podľa vás kvalita lekárskej starostlivosti lepšia pred novembrom '89 alebo teraz?
Anketa
Boli podľa vás možnosti cestovania lepšie pred novembrom '89 alebo teraz?
Mnoho obchodov, vyššie platy
Analytička Eva Sadovská z WOOD & Company upozorňuje, že Slováci majú teraz viac možností, kde a ako nakupovať. Ešte v roku 1993 bola predajná plocha obchodov štvornásobne menšia, ako je dnes. Koncom 90. rokov u nás začali pôsobiť zahraničné reťazce a trh sa rozšíril. Na začiatku nového milénia malo Slovensko aj prvé moderné nákupné centrum na Vajnorskej ulici v Bratislave (Polus). Dnes ich je oveľa viac.
Pracujeme na chlieb viac, ako v minulosti? Čítajte ďalej >>>
Strana
1/4
Pokračovanie na ďalšej strane