Čo hovoria čísla
Zlý stav potvrdzujú aj najnovšie údaje OECD, ktoré zverejnil Inštitút pre stratégie a analýzy. V roku 2023 sa platy učiteľov pohybovali len na úrovni 71 % priemeru toho, čo zarábajú ostatní vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci. Na stredných školách je to o trochu viac - 75 %. Situácia v okolitých krajinách nie je lepšia - v Česku a Poľsku je to podobné, v Maďarsku dokonca len okolo 50 %. Hoci je dlhodobý trend pozitívny, v roku 2023 došlo k pomernému poklesu platov našich učiteľov.
Zvýšenie taríf o 12 % od septembra 2023 sa prejaví až v dátach za rok 2024. Učiteľ na základnej škole si zarobí priemerne 1 663 € mesačne, na strednej 1 747 €. V medzinárodnom porovnaní Slovensko tiež veľmi neexceluje - z 27 meraných krajín OECD sme skončili na 21. mieste. V EÚ je premiantom v tejto oblasti Portugalsko.
Je to záväzok vlády
Michal Rehúš, analytik Centra vzdelávacích analýz
Požiadavky odborárov sú namieste. Zvýšenie platov o 10 % je podľa mňa nevyhnutné minimum. Tento rok k zvýšeniu platov nedošlo, okrem kompenzačných príspevkov a jednorazovej odmeny 800 eur, ktorú vláda navrhuje na budúci rok. Je to nedostatočné. Vláda má navyše záväzok vo svojom programovom vyhlásení každoročne zvyšovať platy učiteľov. Malo by sa teda uvažovať aj o zavedení mechanizmu, ktorý by zabezpečil automatické zvyšovanie platov v budúcnosti, aby sa tieto diskusie nemuseli opakovať každý rok.