Obhajcovia lekárky poukazovali na to, že obžaloba nepredložila žiadne dôkazy o tom, že údajný rozhovor pediatričky so sedemročným synom padlého vojaka naozaj prebehol. Tvrdili, že žalobkyňa si príbeh vymyslela z čistej nevraživosti voči Ukrajincom.
Prípad Bujanovovej vzbudil pozornosť celého Ruska, pričom vyše 6500 ľudí podpísalo na internete petíciu žiadajúcu jej oslobodenie. Prívrženci lekárky sa aj pravidelne zúčastňovali aj na súdnych pojednávaniach s ňou a keď sudkyňa v utorok prečítala verdikt, kričali "Hanba!". Následne ich vyviedli zo súdnej siene. Právny zástupca lekárky Oskar Čardžiev rozsudok označil za "nečakane prísny" a "obludne krutý". "Toto sme nečakali," dodal.
Takzvané šírenie nepravdivých informácií o armáde je v Rusku trestným činom od marca 2022, keď Moskva prijala sériu zákonov zakazujúcich akékoľvek verejné vyjadrovanie sa k invázii, ktoré sa odchyľuje od jej naratívu. Úrady potom začali tieto zákony aktívne využívať na potlačenie kritikov režimu.
Ruská nezávislá ľudskoprávna organizácia OVD-Info, ktorá monitoruje politicky motivované zatýkanie, tvrdí, že v súvislosti s údajnými vyjadreniami proti armáde a vojne na Ukrajine už bolo obvinených či súdených vyše 1000 ľudí.