Ten svoj nápad pred odporcami z opozície vehementne obhajuje. Nový Čas našiel školy, kde majú kamery nainštalované už dnes. Aké majú skúsenosti? A čo si o celej záležitosti myslí bezpečnostný analytik?
Vyhrážky bombovými útokmi na školách stále ostávajú realitou. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok preto navrhuje na školy nainštalovať špeciálne biometrické kamery, ktoré budú rozpoznávať tváre žiakov, zamestnancov či rodičov. Vláda kvôli tomu vyčlenila takmer 63 miliónov eur.
Financované to bude primárne z európskych peňazí. Do konca roka 2026 by mohlo byť pokrytých kamerovým systémom s umelou inteligenciou zhruba 3 000 škôl. Bude to dobrovoľné, pričom na jednu školu pripadá šesť až desať kamier.
Peklo a nočná mora
Rezort tiež avizuje vypracovanie komplexnej legislatívnej analýzy zameranej na overenie súladu s právnymi predpismi, najmä s požiadavkami týkajúcimi sa ochrany súkromia, osobných údajov a AI Act. Do projektu budú najskôr zapojené tri pilotné školy. „Predpokladaný termín vypracovania projektovej dokumentácie pilotnej fázy je najskôr do konca roka 2024 a vypracovania projektovej dokumentácie pre ,rollout‘ fázu najskôr do septembra 2025. Z uvedených dôvodov bol navrhnutý pre ministra vnútra nový termín plnenia úlohy, a to do 31. septembra 2025,“ priblížil pre Nový Čas hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
Opozícia má viaceré výhrady. Hovorí o zásahu do súkromia, bezpečnostnom pekle a nočnej more pre rodičov. Progresívnemu Slovensku prekáža, že kamery budú snímať tváre všetkých, aj tých, ktorí okolo školy iba prechádzajú. „Tie biometrické údaje, identitu môže hocijaký priemerne schopný čínsky alebo ruský hacker jednoducho ukradnúť,“ myslí si líder strany Michal Šimečka, pričom to nepovažuje za okamžité riešenie bombových hrozieb.