"Centrum je navrhnuté na spracovanie základných, nie nebezpečných komunálnych prúdov odpadu, vznikajúceho na území samospráv, okrem skla. Ide najmä o zmesový komunálny odpad, plastový odpad, papier, biologicky rozložiteľný a kuchynsky odpad. Proces spracovania má tri základné kroky, a to triedenie, anaeróbna fermentácia a kompostovanie," priblížil Pajerchin.
Za projektom CEBZ stojí spoločnosť Brantner a Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Jedno centrum už funguje v Nových Zámkoch, ďalšie projekty sú rozpracované v Martine a Poprade. Štvrté centrum má vzniknúť na juhu stredného Slovenska, a to v Lučenci alebo v Hnúšti.
"Predpokladané investičné náklady sú na úrovni 40 miliónov eur. Vytvorí sa minimálne 30 nových pracovných miest a ďalších zhruba 20 miest nepriamo," dodal Pajerchin.
Ekologický hrdina: Z auta pred ním niekto vyhodil odpadky, muž neváhal a išiel ich pozbierať.
O zámere vybudovania CEBZ v ostatných mesiacoch rokovali Mestské zastupiteľstvá (MsZ) v Lučenci i v Hnúšti. Poslanci mesta Lučenec na novembrovom zasadnutí MsZ schválili pre projekt prenájom pozemkov s výmerou viac ako 36.000 metrov štvorcových v lokalite Čurgov na obdobie 30 rokov. Výšku nájmu poslanci stanovili na dve eurá za meter štvorcový, do prípadnej budúcej zmluvy žiadajú zapracovať aj inflačnú doložku.